Skip to content

Previews of Canada Winter Games and Curling Alberta senior men's championship

Canada Games The 14 th edition of the Canada Winter Games starts with Friday’s opening ceremonies in Red Deer and day one of competition is male hockey and ringette Saturday.
0
WEB SPORTS 1302 cwg DR201
PROVINCIAL RINGERS – Team Alberta’s Lauren Millar, left, of Sturgeon County and goalie Megan Riou of Edmonton combine to keep the ring out of the net in last month’s exhibition against Team Saskatchewan at Go Auto Arena. Millar, Vail Ketsa, netminder Jordyn Scott and head coach Heather Konkin are the U19AA St. Albert Mission reps with Team Alberta for the Canada Winter Games. The opening ceremonies are Friday in Red Deer and Team Alberta’s first game is 9 a.m. Saturday against Nova Scotia.

Canada Games

The 14th edition of the Canada Winter Games starts with Friday’s opening ceremonies in Red Deer and day one of competition is male hockey and ringette Saturday.

The largest multi-sport and cultural event to be hosted in Alberta since the 1988 Olympics in Calgary brings together more than 3,600 participants from across Canada in 19 sports.

Team Alberta is comprised of 247 athletes representing 47 communities as well as 73 coaches, managers and support staff.

Week one of the Games consists of artistic swimming, biathlon, boxing, freestyle skiing, gymnastics (artistic), male hockey, ringette, speed skating (long track and short track), table tennis and wheelchair basketball.

Week two is Alpine skiing & Para Alpine, archery, badminton, cross-country skiing, curling (male and female), figure skating & Special Olympics figure skating, gymnastics (trampoline), female hockey, judo, snowboarding and squash.

The following athletes and coaches with St. Albert connections are Team Alberta participants.

Male hockey: Marc Lajoie, Zack Ostapchuk and Matt Savoie of Northern Alberta Xtreme Midget Prep.

Female hockey: Isabelle Lajoie, Jaden Bogden and Brooklyn Schroeder of the midget AAA St. Albert Slash.

Male curling: skip Nathan Molberg (Ben Helston, Nick Warkman, Morgan Bilassy) and coach Nicole Bellamy.

Female curling: skip Julia Bakos (Quinn Prodaniuk, Alyssa Nedohin, Julianna MacKenzie) and coach Glenna Rubin.

Ringette: Vail Ketsa, Lauren Millar, Jordyn Scott and head coach Heather Konkin of the U19AA St. Albert Mission.

Figure skating: Matthew Newnham.

Judo: Sasha Tanasiuk, Nicholas Gagnon.

Visit www.canadagames.ca/2019/ for schedules and results.

Senior provincials

The round-robin draw in the Curling Alberta senior (50-plus) provincials slides into action today at 2 p.m. in Spruce Grove for St. Albert representation in the eight-team men’s tournament.

The 2018 world senior champions of skip Wade White, third Barry Chwedoruk, second Dan Holowaychuk of St. Albert and lead George White based out of Lac La Biche plays Team Egger of Calgary and the Spruce Grove/St. Albert rink of skip Randy Guidinger, third Doug McLennan, second Conrad Yaremchuk and lead Lyle Biever faces Team Meek of Calgary.

The winner of Sunday’s final goes to nationals, March 22 to 28 in Chilliwack, B.C., for the right to represent Canada at the 2020 worlds. The 2019 worlds are in Norway and Bryan Cochrane of Russell, Ont., is representing Canada.

Visit www.albertacurling.ab.ca for draw times and results.

Holowaychuk, the alternate for the Ferbey Four, the 2019 Alberta Sports Hall of Fame inductees, is a three-time provincial senior champion curling with White and in 2013 won bronze at nationals with White, McLennan and George Parsons.

Holowaychuk and McLennan are St. Albert Curling Club wall of fame members.





Jeff Hansen

About the Author: Jeff Hansen

Jeff Hansen joined the St. Albert Gazette in 1991. He writes about sports, athletes and teams from St. Albert and area.
Read more