Skip to content

Metro Edmonton high school all-stars, plus Abby Marks curling update

1803 indoor soccer-2 feature
INDOOR FOOTBALL – The Blue Crush and Folkin Leprechauns kicked the ball around at the Dieter Knobloch Memorial Adult Soccer Tournament March 7 at Servus Credit Union Place. The competition featured 20 co-ed and women’s teams from Alberta and Saskatchewan. The winners were Rio Crush FC (women's division three), Spruce Grove Saints Classic 2 (women's division four), Folkin Leprechauns (co-ed rec) and Boot 'n' Rally (co-ed comp). The tournament honours one of the initial founders and life member of the St. Albert Soccer Association. JOHN LUCAS/St. Albert Gazette

Metro all-stars

The Metro Athletics All-Stars in basketball, volleyball and football for the 2019/20 metro Edmonton high school season includes the following St. Albert and Sturgeon senior team’s athletes.

Women’s basketball

Zoe Zurowski: Bellerose Bulldogs, division two.

Raessa Chernwichan: Paul Kane Blues, division one.

Teå DeMong: St. Albert Skyhawks, division one.

Haylee Sidor: Sturgeon Spirits, division two.

Men’s basketball

Roka Phalen-Baker: Paul Kane division two.

Luke Brodeur: Skyhawks, division two.

Aries Arado: Sturgeon, division three.

Women’s volleyball

Emilie Dumoulin, Alexandre-Tache Scorpions, division four.

Men’s volleyball

Bryce Neuls: Paul Kane, division one.

Tom Braze: Skyhawks, division two.

Football

Caleb Akerley, Bellerose, division one Carr conference.

Jacob King: Paul Kane, division two Miles conference.

Zach Froese: Sturgeon, division two miles conference.

The all-stars were nominated by their coaches and then voted on by the coaches within their respective divisions and the top five from each division were selected.

The individuals will be recognized at the Metro Athletics All Star luncheon May 29.

Meanwhile, the 2019 All-Edmonton Teams in metro Edmonton football includes 18 St. Albert and Sturgeon athletes.

Carr division

Caleb Akerley, Bellerose receiver.

Adam Rafat, Bellerose receiver.

Jordan Howe, Bellerose receiver.

Miles division

Zach Froese, Sturgeon quarterback.

Aidan Purdon, Paul Kane running back.

Roka Phalen-Baker, Paul Kane receiver.

Ty Bates, Paul Kane receiver.

Will Campbell, Sturgeon receiver.

Brady Cooke, Paul Kane offensive lineman.

Carl Moustier, Paul Kane offensive line.

Addison Chaabane, Sturgeon offensive lineman.

Brayden Morris, Paul Kane defensive lineman.

Nic Stec, Paul Kane defensive lineman.

Kalem Stuermer, Sturgeon lineman.

Jared Granoski, Skyhawks linebacker.

Will Mah, Paul Kane defensive back.

Jackson Ganton, Skyhawks’ defensive back.

Kolby Phillips, Sturgeon defensive back.

Marks rocks on

Abby Marks of St. Albert continues to make her mark in curling.

Marks is the third for the Alberta Pandas’ rink skipped by Selena Sturmay that finished 8-1 at the U SPORTS nationals in Portage la Prairie, Man., as the university women’s champions.

Sunday’s 10-2 final in seven ends against the University of New Brunswick Reds was also the qualifier for the 2021 Winter Universiade Games in Lucerne, Switzerland.

The Pandas, ranked first in the eight-team draw as the Canada West champions, stole five in the second end and three in the third for the 7-0 advantage against the No. 2-ranked Reds.

The Pandas also beat the Reds (7-2) in the round robin 8-4.

The team’s record included two one-point victories and the 8-5 loss to the Queens Gaels (6-3) in the round robin and the semifinal was 8-4 against the McMaster Marauders (4-5).

Marks, a graduate of Ecole Secondaire Sainte Marguerite d’Youville, was named a First Team All-Canadian at third and Sturmay was the Second Team All-Canadian skip.

Last week’s U SPORTS curling women’s and men’s championships were not affected by Thursday’s decision by Curling Canada to postpone a number of national events, including the mixed doubles and senior (50-plus) men’s and women’s championships slated for this week in Portage la Prairie because of concerns of COVID-19 pandemic.

Team Sturmay includes second Kate Goodhelpsen, lead Paige Papley, alternate Catherine Clifford and coach Garry Coderre of St. Albert.

Last year, Marks and her rinkmates won the Canadian U21 junior championship (11-0) and were silver medallists (7-4) at worlds.

This year, Marks skipped the rink of Clifford at third, Papley at second and lead Jamie Scott to victory at provincials and at nationals finished 9-5 after losing the final 10-3 in nine ends to Mackenzie Zacharias of Manitoba (11-0), the eventual world junior champion.

Marks, 20, Clifford and Scott are also among nine players selected by Curling Canada to compete at the 2021 world junior championships in Beijing, China.

The Curling Canada women’s and men’s teams for next year’s worlds consist of age-eligible players who performed at a high level this season.

The dates of the Canadian U21 championships have been shifted to later in the season, starting next year, to allow for a longer playing season for junior players.

The winners of the 2021 Canadian women’s and men’s juniors will attend worlds the following year.


Jeff Hansen

About the Author: Jeff Hansen

Jeff Hansen joined the St. Albert Gazette in 1991. He writes about sports, athletes and teams from St. Albert and area.
Read more



Comments